WODA – ile wypić by się nawodnić?

Woda to jeden z najważniejszych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów życiowych. Niestety, nie potrafimy jej magazynować w naszym organizmie i w związku z ciągłymi stratami przez nerki, skórę, czy płuca musimy dbać o jej uzupełnianie.

 00047E0DFDLTEJIX-C116-F4

Funkcje wody

Woda znajduje się w przestrzeniach wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych organizmu. Jest doskonałym rozpuszczalnikiem, a także produktem lub substratem w wielu reakcjach biochemicznych. Bierze udział w procesach termoregulacji, pomaga regulować temperaturę ciała, m.in. poprzez pocenie. Stanowi doskonałe środowisko dla transportu składników odżywczych i witamin rozpuszczalnych w wodzie, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek. Ponadto zwilża oczy, usta, błonę śluzową nosa powierzchnie stawowe, wspomaga prawidłowe działanie narządów wewnętrznych. Pomaga w usuwaniu substancji toksycznych i produktów przemiany materii z organizmu.

 

Zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników – wieku, płci, diety, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego, temperatury i wilgotności powietrza. Ogólnie mówi się, że przeciętne, dobowe zapotrzebowanie organizmu na ten składnik wynosi 1,5 – 2 litrów. Należy uzupełnić straty wywołane oddychaniem, poceniem, wydalaniem i uważać, by nie przekroczyć możliwości wydalniczych nerek.

Zapotrzebowanie na wodę możemy obliczyć na 2 sposoby:

 1. Na 1 kg masy ciała potrzebujemy 30 ml wody. Przykład: kobieta, 3o lat, 60 kg m.c. potrzebuje 1800 ml wody/dzień (60×30);
 2. Na 1 kcal dziennego zapotrzebowania energetycznego potrzebujemy 1 ml wody. Przykład: przy diecie na 2000 kcal powinno się wypić 2l płynów/dzień.

Z reguły dorośli potrzebują mniej wody niż niemowlęta i małe dzieci, dla których rekomenduje się około 1,5 ml/1 kcal. Kobiety ciężarne i karmiące powinny zwiększyć podaż płynów o około 750 – 1000 ml wody dziennie, dodając tę ilość do zwyczajowego zapotrzebowania na tej składnik.

 

Jak prawidłowo się nawodnić?

Jeśli pragniemy właściwie nawodnić organizm, musimy przestrzegać dwóch najważniejszych zasad:

 1. Regularnie pić wodę w niewielkich ilościach (100 – 200 ml) – jednorazowe wypicie dużej ilości płynów, to sposób na częste wizyty w toalecie, utratę elektrolitów i odwodnienie;
 2. Wybrać odpowiedni rodzaj wody – zaleca się, by dorośli wypijali mineralną wodę niegazowaną, najlepiej średnio-zmineralizowaną, której liczba składników mineralnych wynosi od 500 do 1500 mg/l.

Pamiętajmy, że oprócz płynów, dobrym źródłem wody jest spożywana przez nas żywność, która pokrywa około 1/3 zapotrzebowania na ten składnik.

 

Skutki odwodnienia:

 • uczucie pragnienia – przy utracie około 1 % wody,
 • wzrost temperatury – około 5 %,
 • puchnięcie języka, niewydolność nerek, skurcze mięśni – około 10 %,
 • ustanie funkcji życiowych – około 20 %.

 

LOGO

10 comments on “WODA – ile wypić by się nawodnić?

 1. to ja powiem szczerze, że nie jestem w stanie pić dużo wody.
  Co ja poradzę, że lubię herbatę i soki a także smoothies.
  Uważam, że są bardziej korzystne dla organizmu
  :)
  A woda … cóż są różne teorie
  Jedni każą pić 8 szklanek a inni pukają się w czoło.
  Myślę że trzeba obserwować swój organizm..

  Pozdrawiam i dzieki za cenne informacje.

 2. Woda oczywiście jest niezbędna, i pijmy ją wg zaleceń. Mnie pomogła w odchudzaniu.Trzeba jeszcze dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, potrzeba również zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych i wody każdego dnia.
  Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Teraz stwierdzam że zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

 3. Nie wiedziałam, że jak nas suszy, to już zaczynamy mieć tej wody za mało…. Dzięki za uświadomienie.

 4. Woda jest źródłem życia. Każdy zarodek u ssaków czyli też u ludzi rozpoczyna swoje istnienie w wodach płodowych. ymboliczne znaczenia przypisywane wodzie jako temu, co było na początku lub z czego narodził się świat, nie są być może tak dalekie od tego, co na jej temat mówią naukowcy. Cały nasz organizm składa się w 60-70% z wody; ludzki mózg jest niej złożony aż w 80-85% Najwięcej wody – odpowiednio 97% i 86% – znajduje się w soku żołądkowym i we krwi . Dlatego to, co pijemy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Musimy pić… wodę, oczyszcza organizm z toksyn, usuwa zbędne składniki z komórek i dotlenia organizm. Pozwala zachować równowagę elektrolityczną…. Oprócz napojów, soków, herbat ziołowych czy zup należy więc przyjmować czystą wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *